rgtbg

BODCU SISTEMI NEDIR?
Bodcu, Tailor, Weaver, Blacksmith ve Weaponsmith satıcılarından görev alabilen karakterlere verilen isimdir.
Bir oyuncu;

Yeteneği 50'nin altındaysa: bod alamaz,
Yeteneği 50.0 - 119.9 ve arasındaysa: 6 saatte bir,
Yeteneği 120.0 ise: 12 saatte bir görev alır.

Bodcu Sistemi, bod alabilen karakterlerin bod alma haklarını başka bir karaktere aktarıp tek bir karakterden birden fazla bod almalarına olanak sağlayan sistemdir.


* * *

 

BODCU SISTEMINDEN KIMLER FAYDALANABILIR?

Bodcu sisteminden faydalanabilmeniz için mutlaka karakterinizin yeteneğini 50'den başlatmalı ve 100'e kadar kendi çabanızla arttırmalısınız.


* * *

 

BOD SISTEMINDEN NASIL FAYDALANILIR?
Oyun içinde [bod komutu kullanarak bodcu sistemi ekranına ulaşılır;

Burada iki ayrı yetenek için dört farklı bölüm vardır.

Genel Bilgiler Ekranı

Komutu ilk kullandığınızda açılan kısımdır. Burada karakterinizin yeteneğini, aktarılan bod haklarını, alabileceğiniz ve maksimum görev hakkınızı, bir görevin EXCEPTIONAL olma ihtimalini ve görevin deri cinsini (materyal şansı) görebilirsiniz.


Genel Bilgiler

Bod Hakları kısmında toplam bodcu sayısı ve oyuncunun kendi hakkı (ayrı olarak + 1 ile) gösterilmektedir.

Kullanılabilir kısmında şu anda alınabilecek görev sayısı görüntülenebilir.

Bod Hakkı Limiti, karakterin sahip olabileceği en fazla bodcu miktarıdır. Bu sayı Bod Kapasite +50 kontratı ile 50 arttırılabilir.


Yeteneğe Göre Bod Şansları bölümünde karakterin yeteneğine ya da yazılacak bir yeteneğe göre alınacak görevdeki exceptional, deri görevi ve çeşitli materyalli görevler gelme ihtimalleri görülebilir.


Bod Hakları Ekranı

Bod haklarınızın listesine erişirsiniz.

Bod Hakları Ekranı

Burada istediğiniz bodcuyu seçerek yeteneğini daha da yükseltme şansına sahip olursunuz. Her bodcu için ayrı ayrı power scroll kullanıp yetenek limitinizi arttırmanız gerektiğini unutmayınız. Ayrıca bodcu kasarken başka hiçbir yetenek kasamazsınız. Yetenek kasmak istiyorsanız öncelikle ana karaktere geçiş yapmalısınız.

Yetenek arttırmak için seçilen bodcunun yeteneğine uygun olan ürünler tasarlamalısınız.

Bu ekranda şu anda görev alabileceğiniz bodcular yeşil renkle görüntülenmektedir.


Bod Aktarım Ekranı

Bu bölüm yardımıyla bod haklarınızı bodcu sisteminden faydalanabilen başka karakterlere aktarabilirsiniz.

Aktarma işlemini farklı şekillerde yapabilirsiniz. Buna aşağıda yer verilmiştir.

UYARI: Ana karakteri seçmeden aktarma işlemi yapamazsınız.

* * *


BOD HAKKI NASIL AKTARILIR?
Bod haklarınızı tek bir karakterde toplayarak zamandan kazanabilirsiniz. Bunun için aktarım gerçekleştirmelisiniz.

Bod aktarımı yapacak karakterlerin her ikisinin de bod alabilen biri olması şarttır. Örneğin 100 Tailoring olan biri 100 Tailoring olan birine aktarabilir ama 50 Tailoring olan biri 100 Tailoring olan birine aktaramaz. Aktarım sırasında yetenekler eşit olmak zorunda değildir ama 100.0 ve üzerinde olmak zorundadır.

Aktarım için [bod komutu kullanıp Aktarım kısmına geliyoruz.

1. Bodcuları Aktarmak

Aktarım sekmesini açınız. Aktarılacak bodcuları seçiniz. ardından Seçili Hakları Aktar butonuna basarak bir oyuncu ya da bir kontrat (blank scroll) işaretleyiniz.

 

2. Bod Haklarının Tamamını Aktarmak

Aynı ekranda Tüm haklarını aktar butonuna tıklayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem sonrasında bod hakkı aktaran karakterin ilgili yeteneğini 50'ye düşer.

3. Belirli Yeteneğe Ulaşan Bodcuların Hakkını Otomatik Kontrata Aktarmak

İlgili ekranda Otomatik kontrata çevirme butonuna tıklayınız. Gelen ekranda yetenek 0 olarak görünmektedir. Siz bu yeteneği sıfırdan farklı 100 ve üzerinde bir sayı ile değiştirirseniz, bodcu o yeteneğe ulaştığında çantasında blank scroll varsa otomatik olarak kontrata aktarılacak ve ilgili karakterin yeteneği 50'ye düşecektir.

Otomatik Kontrata Dönüştürme

* * *


BOD HAKLARININ KONTRATA AKTARILMASI
Çantanızda bulunduracağınız kontratları (blank scroll) bod transfer kontratına dönüştürebilirsiniz. Bunun için Aktarma ekranından bodcuları seçin ve Seçili Hakları Aktar butonuna tıklayın. Ardından blank scroll işaretleyin. Böylelikle bod hakkınızı kontrat haline getirmiş olursunuz.

 

Bu kontrata birden fazla bod hakkı da ekleyebilirsiniz. Bunun için aynı işlemi bu kontrat üzerine tekrar yapın. Bod hakkı sayısının arttığını göreceksiniz.

 

UYARI: Bir aktarım sonrasında sonraki bod alma zamanınız 6 saat ileri gider. Yani aktarımdan sonra 6 saat boyunca yeni görev alamazsınız.

* * *


RUNIC BASIM İSTATISTIKLERI
Oyuncular, runic sewing kit ve runic hammer ile çıkardıkları eşyaların istatistiklerine İstatistikler sekmesi yoluyla ulaşabilirler. Bu bölüm Tailoring için ayrı, Blacksmith için ayrı istatistikler tutar.

Runic Kit kullanılarak basılan eşyalar özelliklidir. Bu özelliklerin çıkma oranları ve kalite ortalamalarının hesaplanması için bu bölüm kullanılabilir. İstenilirse yine bu ekrandan istatistikler sıfırlanabilir. Sunucu her yeniden başlatıldığında istatistikler otomatik sıfırlanır.

İstatistikler

Kategoriler:
Sonraki
Sonraki Konu:
Luck Sistemi

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu